Määrus, et rahvakogunemistel ei tohi kasutada eksisteerinud riikide sümboolikat, tegi meeleavaldajad leidlikuks. Muinsuskaitsepävade korraldaja Margus Kasterpalu meenutas, kuidas nad Eesti lipu värvides saamiseks kirjanike majahoidja köögis kangaid keetsid. Nii saigi kolm voodilina-suurust kangasiilu - sinine, must ja valge.
1. mail 1988 vallutas tribüüni Noortekolonn. Võru noortest alguse saanud noortekolonni kogunemised viisid sarnase idee ka inimestele üle Eesti.
"Tulevate muutuste värsket tuulehõngu oli nendel üritustel igal pool tunda," rääkis fotograaf Toomas Volmer. Fotograafi töö oli sel ajal hädavajalik, kuid filmile pildistamine pani enne päästikule vajutamist rohkem mõtlema, kas seda konkreetset pilti on ikka vaja.
"See oli üks erakordne, meeletu tunnete möll, mis sellel ööl seal toimus," meenutas Heinz Valk öölaulupidu. Ilma suurema korraldamiseta toimunud rahvakogunemine tõi välja vahetud, siiani väljendamata jäänud emotsioonid.
"Mul oli kõhutunne selline, et siit enam ei taganeta. Et see, mis siin praegu toimub, ei ole enam meeleavaldus selle tavalises vormis, vaid on midagi enamat - et siit algab meie revolutsioon," rääkis Valk. Pärast öölaulupidu kirjutaski ta artikli Sirpi ja Vasarasse, milles nimetas öölaulupeoga alguse saanud sündmusi laulvaks revolutsiooniks.
↧